Föreläsning: Det sanna ljuset i tillvaron-Existentiell balans

Föreläsning: Det sanna ljuset i tillvaron
Föreläsning: Det sanna ljuset i tillvaron

 

Föreläsning: Det sanna ljuset i tillvaron som har sin utgångspunkt från min bok ”Det sanna ljuset i tillvaron”.

Har du tid att inte må bra…?

Psykisk ohälsa bland oss ökar. Att få kunskap om vad som skapar ohälsa men också vad vi behöver och kan tillföra för att skapa psykisk hälsa. Detta finns samlat i denna bok jag skrivit. De redskap och verktyg vi behöver för att minska på det som skapar psykisk ohälsa och det som vi dessutom behöver mer av i vårt liv.

I min bok försöker jag sätta ord på de tillstånd som finns i vårt psyke och dessutom reder ut hur vi kan förstå dessa tillstånd. Hur känslor kopplade till rädsla kontra kärlek finns med oss i varje val och varje dag i vårt liv. Detta ihop med reflektionsfrågor för att du ska kunna förstå vart du befinner dig.  Detta och dessutom hur du samtidigt kan arbeta med dessa tillstånd och vardagssituationer.

Föreläsning: Det sanna ljuset i tillvaron, utgår från de jag skrivit i min bok men man måste ej ha läst min bok för att få en bra föreläsning om den existentiella balans/psykiska hälsan & ohälsan.

Föreläsningar jag haft:

– Balans i Örebro

– Hagabergs folkhögskola – Södertälje

För att boka mig skicka till ce.artistic@gmail.com eller på Bokadirekt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *